Personal trainer with his client woman on cycling machine at the gym

Sądzę, że powiedziałem już wystarczająco dużo na temat podciągnięć i tego, jak poprawnie powinno się wykonywać to ćwiczenie. Dlatego w dzisiejszym tekście skupię się na innym kluczowym ćwiczeniu siłowym, które jest doskonałym uzupełnieniem podciągnięć. Chodzi mi, rzecz jasna, o pompki.
Właściwym określeniem tego ćwiczenia jest prostowanie i uginanie ramion w podporze przodem. Pompki doskonale wpływają na ogólną kondycję fizyczną. Posiadają bardzo wiele wariantów, które pozwalają wykonującemu to ćwiczenie skupiać się nieco bardziej na określonych grupach mięśniowych. Przykładowo, pompki w szerokim rozstawie rąk skupiają się bardziej na mięśniach piersiowych. Z kolei pompki wąskie, tak zwane diamentowe, pozwalają zbudować silniejszy triceps.
Na jakie mięśnie oddziałuje to ćwiczenie? Każdy domyśli się zapewne, że przede wszystkim na triceps, bark i mięśnie piersiowe. Jest to jednak również doskonały trening przedramion, a ponadto dosyć ważną rolę w tym ćwiczeniu odgrywa brzuch zmuszony do statycznego wysiłku.