Czytanie pierwszych tekstów to jest bardzo odległy temat. Dziecko, które rozpoczyna dopiero przygodę z nauką i edukacją, jeszcze nie jest w stanie składać liter i tworzyć z nich wyrazów czy całych zdań.
Pierwsze czytanie zaczyna się dopiero w szkole, jednak trzeba się do tego odpowiednio przygotować. Trzeba potrenować, trzeba się przygotować. Takie przygotowanie zaczyna się już w przedszkolu, kiedy to dzieci śledzą historie obrazkowe i mają na ich podstawie opowiedzieć co się stało. Przecież czytanie to również obrazki. Literki to też obrazki.
Dalej, w pierwszych klasach szkoły podstawowej dzieci poznają literki, poznają ich brzmienie i wymowę i uczą się składania literek razem.
Pierwsze wyrazy są krótkie, proste. Składają się zaledwie z kilku liter. Tak samo wyglądają pierwsze zdania. Krótkie i proste. Złożonych dziecko nie jest w stanie zrozumieć i zapamiętać i zanim złoży jeden wyraz to pierwszego już dawno nie pamięta.
Dlatego ważne jest żeby stopniowo podnosić poziom trudności, stopniowo go komplikować. W przeciwnym razie dziecko się tylko zniechęci.