Nordic walking – spróbuj i ty!

Nordic walking, czyli marsz z kijkami, przywędrował do nas z krajów skandynawskich i bardzo szybko podbił serca Polaków. Amatorów maszerowania z kijkami można spotkać na ulicach miast, w parkach, lasach, na szlakach turystycznych, w górach i ad morzem. Słowem – sport ten da się uprawiać właściwie wszędzie i o każdej porze roku.
Aby zacząć uprawiać Nordic walking nie potrzeba właściwie żadnego przygotowania: nawet osoba o słabej kondycji może wyruszyć na swój pierwszy marsz, nie martwiąc się o kontuzje czy przemęczenie. Tempo i długość trasy ustalamy w końcu sami, możemy zacząć od krótkiego spaceru po najbliższym parku. Chodzenie z kijkami zalecane jest osobom w każdym wieku: jest to sport na tyle łagodny i niekontuzyjny, że nawet osoby starsze mogą podjąć taki wysiłek bez szkody dla zdrowia erotyczne gry online. Przewaga maszerowania z kijkami nad zwykłym spacerem polega na tym, że pracując ramionami uaktywniamy także górną część ciała i angażujemy te partie mięśni, które w trakcie zwykłego marszu pozostają nieaktywne. Ciało pracuje równomiernie, spalając nawet 400 – 450 kalorii na godzinę. Jednocześnie odciążamy stawy kolanowe – docenią to zwłaszcza osoby używające kijków w górach: po stromym podejściu z kijkami kolana nie będą dokuczały.
Niewątpliwą zaletą Nordic walking jest fakt, że poza kijkami i wygodnymi butami nie potrzebujemy do tego sportu żadnego dodatkowego sprzętu. Oczywiście, dobrze jest ubrać się odpowiednio do pogody i w razie deszczu mieć w pogotowiu nieprzemakalną kurtkę, ale najważniejsza pozostaje wygoda.