Sterydy znane są dobrze zwłaszcza osobom często odwiedzającym siłownię. Powodują one u osób, które je przyjmują szybki przyrost masy mięśniowej. Ceny sterydów wahają się w granicy od 50 zł do 300 zł za opakowanie w zależności od stężenia preparatu i producenta. Sterydy u większości osób nie mających z nimi do czynienia wywołują negatywne skojarzenia. Stosowanie sterydów ma zarówno dobre jak i złe strony. Jakie są plusy i minusy przyjmowania sterydów?

Do skutków ubocznych przyjmowania sterydów należą w pierwszej kolejności podwyższenie ciśnienia krwi, zaburzenia funkcjonowania wątroby i zmiany w systemie hormonalnym co przekłada się na problemy z tłustą skórą i wypryskami oraz cienkimi i wypadającymi włosami. U mężczyzn bardzo stosujących sterydy bardzo często obserwuje się pobudzoną agresywność.
Sterydy w niektórych przypadkach są elementem leczenia poważnych chorób u osób dorosłych i dzieci. Niektórzy lekarze przepisują leki zawierające sterydy na choroby m.in. z dziedziny reumatycznej, układu krwionośnego i w dolegliwościach astmatycznych.