Woman doing pilates exercises with coach

Buty to nie wszystko

Przygotowując się do uprawiania każdego sportu, wymagany jest odpowiedni sprzęt, który pomoże nam czerpać dużo przyjemności, jednocześnie zapewniając komfort, wygodę i bezpieczeństwo. Dzisiaj przyjrzymy się bliżej bieganiu. Wbrew pozorom nie jest to taki prosty sport. Nie wystarczą jedynie zwykłe buty sportowe, koszulka z krótki rękawem i spodenki. Jeśli nie zadbamy odpowiednio o niezbędne akcesoria, nasza przygoda ze sportem może zakończyć się kontuzją, szczególnie, kiedy jesteśmy początkującymi biegaczami, którzy mogą szybko się zniechęcić. Dlatego podejdźmy poważnie do zakupów, nawet, jeśli nie jesteśmy zawodowcami, nie zaliczyliśmy setki maratonów, nie zwiedziliśmy wielu krajów w poszukiwaniu mocnych wrażeń. Zróbmy to dla siebie.

Butami zajmowaliśmy się już w jednym z wcześniejszych artykułów, więc dzisiaj przenosimy się w wyższe partie naszego ciała. Jeśli chodzi o koszulkę, to nikt nie zabroni nam biegać w bawełnianych ubraniach, jednak ma nam być przede wszystkim wygodnie. Nowoczesne oddychające koszulki czy spodenki to nie jest kolejny element mody czy zabieg marketingowy.

Termoaktywna odzież jest bardzo przydatna, idealnie dopasowując się do sylwetki i dokładnie odprowadzając pot z powierzchni skóry. Ponadto, widoczna na zdjęciu koszulka jest wyposażona w płaskie szwy, które minimalizują wszelkie obtarcia. Właściwa wentylacja i wygoda jest możliwa dzięki zastosowaniu specjalnego materiału Dr-Fit MAX oraz wstawki z delikatnej siateczki. Przez cały bieg odczuwamy niebywały komfort, gdyż koszulka idealnie dopasowuje się do ciała. Oddycha razem z nami. Jest lekka, kompletnie nam nie przeszkadza, a dodatkowo zabezpiecza nas przed wiatrem i wilgocią, jednocześnie nie krępując ruchów.

Dokładnie tak samo wygląda kwestia zakupu dodatkowych akcesoriów, czyli czapek, rękawiczek, chust. Wybór jest bardzo duży, a wiele zależy od naszych indywidualnych preferencji, budżetu, pory roku, warunków, w których przyjdzie nam biegać, a nawet częstotliwości uprawiania sportu.

Jeśli wolicie biegać w nocy, wtedy bardzo przydatna jest typowo biegowa odzież, która zapewni nam bezpieczeństwo na drodze czy w lesie, szczególnie, jeśli warunki są najlepsze, wymagana jest wzmożona ostrożność. Kolejnym detalem, który wydaje się być mniej istotny są skarpetki. Jeśli zdecydujemy się na grube skarpetki frotte, to z czasem zaczniemy żałować tego zakupu. Po drodze zaczną się marszczyć, zaginać, nasiąkać, a w konsekwencji powodując odciski. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będą delikatne skarpety, idealnie przylegające do stopy.

W następnym artykule będziemy kontynuować nasz poradnik, dotyczący przydatnych gadżetów podczas biegania, takich jak: bidon, zegarek czy pulsometr.