Buty skrojone na miarę

Większość zawodników, zarówno profesjonalistów, jak i amatorów przykłada dużą wagę do butów, w których występuje na boisku. I słusznie! Nie ulega wątpliwości, że to najważniejsza część piłkarskiego sprzętu, która w dużym stopniu wpływa na komfort gry. Jeśli niewłaściwie dobierzemy obuwie, wtedy nasz potencjał może być ograniczony. Nie będziemy w stanie wykrzesać z siebie maksimum umiejętności. Frustracja zacznie narastać, mecz przestanie być dla nas piłkarskim świętem, na które czekaliśmy cały tydzień. Dlatego warto przemyśleć kwestię zakupu obuwia, a pomóc może w tym poniższy krótki filmik, w którym podolog (specjalista, którego obszarem badania są stopy) udziela nam kilku cennych wskazówek, którymi powinniśmy się kierować.

Dzisiaj skupimy się na butach do gry na naturalnej trawie, która jest bezpiecznym i miękkim podłożem, do momentu, w którym zacznie padać i murawa stanie się śliska. W takim wypadku niezbędna jest właściwa podeszwa buta. Jeśli mamy do czynienia z wyższą i zroszoną trawą, wtedy konieczne jest założenie wkrętów (metalowe lub aluminiowe korki, które można wymieniać), aby nie mieć problemów z utrzymaniem równowagi.

Teraz czas odpowiedzieć sobie na pytanie: naturalna skóra czy wysokiej klasy materiał syntetyczny? Tutaj także należy wziąć pod uwagę, w jakich warunkach przyjdzie nam rywalizować. Jeśli częściej występujemy na sztucznych nawierzchniach i zależy nam lekkości obuwia, wtedy polecamy zakupić lanki, które są wyposażone w podeszwę wykonaną z poliuretanów. Jeżeli wybierzemy lanki firmy Nike, oznaczone literami FG, wtedy polecamy tradycyjną trawę. Wzorcowym przykładem są buty Nike Marcurial Veloce, dostępne na naszej stronie internetowej i widoczne na załączonych zdjęciach. Buty te idealnie przylegają do stopy i zapewniają kontrolę piłki na najwyższym poziomie. Jeśli jednak mamy do czynienie z twardą i zbitą nawierzchnią, wtedy zalecamy wybrać model oznaczony HG.

Aby mieć pewność, że buty nie będą nam przeszkadzać, warto na zakupy wybrać się w getrach piłkarskich, a jeśli mamy ochraniacze, to również warto je zabrać ze sobą. Często zdarza się, że przymierzając obuwie w zwykłych skarpetkach odczuwamy komfort chodzenia, ale kiedy przyjdzie nam założyć grubsze getry, wtedy buty okazują się… ciasne. Jeśli mamy buty wykonane z wysokiej jakości skóry, to mamy pewność, że z czasem dopasują się do naszej stopu i dyskomfort minie. Ma być nam po prostu wygodnie i tym kierujemy się podczas zakupów. Wtedy podczas meczu zapomnimy, że mamy buty na nogach. Tutaj dostrzegamy pewną analogię do sędziego piłkarskiego. Jeśli nie odczuwamy jego obecności na boisku, wtedy zawody poprowadzone są wzorcowo.