Nad polskim morzem znajduje się nie jedna baza nurkowa. W przypadku gdy jesteśmy pasjonatem nurkowania i mamy już jakiekolwiek pojęcie na temat tego podwodnego sportu, nie musimy wyjeżdżać gdzieś daleko, by sobie ponurkować. Takie bazy znajdują się na Helu i w jego okolicach oraz czasami nad niektórymi polskimi jeziorami.

Do baz nurkowania przyjeżdżają także instruktorzy ze swoimi kursantami i tam ćwiczą nowicjuszy w podwodnych korytarzach. Przeprowadzają w takich miejscach całe kursy nurkowania, dopiero gdy nowicjusz stanie się już doświadczonym nurkiem, wtedy może poszukiwać wrażeń w takich rejonach świata, jak na przykład, Teneryfa.
Większe bazy nurkowania posiadają doświadczoną kadrę, zatrudnioną na stałe w takiej bazie, posiadają łodzie, które wywożą chętnych do nurkowania na otwarte morze, nurkowie mogą zwiedzać zatopione wraki statków w ten sposób prócz nauki nurkowania, otrzymują także niesamowite doznania.
Nurkowanie można z powodzeniem uprawiać w naszym kraju, istnieją tu wyspecjalizowane bazy do nurkowania i specjalne miejsca.