Różnorodność sportów jest tak wielka, że każdy znajdzie coś dla siebie. Przy wyborze warto uwzględnić nasze zainteresowania, temperament, możliwości finansowe, lokalizację, a także kwestie zdrowotne. Zwłaszcza, jeśli należymy do osób otyłych i pragniemy zrzucić zbędne kilogramy, wybór powinien być przemyślany.
Najbardziej polecaną przez lekarzy opcją jest pływanie. Baseny kąpielowe znajdują się obecnie niemalże wszędzie, można znaleźć przynajmniej w zdecydowanej większości małych miast, a w metropoliach – w każdej dzielnicy. Osoby otyłe nie powinny rzucać się z motyką na słońce, nawet bieganie nie jest na razie dla nich, bo ich stawy są nadmiernie obciążone i mogą nie wytrzymać. Pozostają spacery i właśnie pływanie.
Trudno schudnąć w zadowalający sposób wyłącznie spacerując – dlatego warto jak najszybciej zapisać się na basen i rozpocząć naukę pływania. Największym problemem są tutaj kompleksy, wiele osób z nadwagą unika basenów kąpielowych, bojąc się pokazać innym w samym stroju kąpielowym. Rozwiązaniem może być na przykład pojechanie na basen w innym mieście (gdzie nikt ich nie zna) albo wybranie godzin, w których baseny są odwiedzane przez najmniej osób. Warto się przełamać, bo może to być najszybsza droga do uzyskania pięknej sylwetki.